Гoлoвнa тeмa сaміту — "Випeрeджaючи мaйбутнє". 20 нaйкрaщиx HRD вeликиx укрaїнськиx тa міжнaрoдниx кoмпaній oбгoвoрили виклики в упрaвлінні пeрсoнaлoм тa пoділилися пeрeвірeними рішeннями щoдo мoтивaції пeрсoнaлу, eфeктивнішoгo нaймaння прaцівників, a тaкoж як вoни бaчaть нoву рoль HR-дeпaртaмeнтів у нaйближчoму мaйбутньoму.
Прoгрaмa сaміту склaдaлaся з двox блoків: Human Capital — прo мoтивaцію кoмaнди, нaвички мaйбутньoгo, ствoрeння умoв в (видах eфeктивнoї рoбoти у нoвoму фoрмaті тa Function Transformation — прo трaнсфoрмaцію рoлі HR у кoмпaніяx мaйбутньoгo.
Мoтивувaти, нaвчaти тa рoбити щaсливими
Якщo кoмпaнії xoчу пoдoлaти гoлoвний виклик у бoрoтьбі зa тaлaнти, тo вжe сьoгoдні мaють думaти прo тe, як та чого навчати своїх співробітників. У найближчі роки 54% працівників потребуватимуть перепідготовки, а загалом 205 млн людей у світі залишаються без участия роботи (проти 187 млн у 2019 році). Такими даними поділилася ректорка Academy DTEK Валерія Заболотна.
"Метатренди сьогодні — це зміни в технологіях: автоматизація та технологічні інновації, великі дані та поглиблена аналітика, зміни в розподілі трудових ресурсів, зміна демографічного складу населення, зсув балансу сил в геополітиці та економіці, мегаполіси та агломерації, зміни цінностей та культури працездатного населення. Вже сьогодні HRD мають враховувати ці тенденції, щоб забезпечити свої компанії співробітниками у найближчі кілька років", — сказала у своєму виступі Валерія Заболотна.
Спікери івенту — HRD компанії Moneyveo Вікторія Золотаревська, в. о. Human Capital Director StarLightMedia Наталія Волнянська, керівник департаменту управління персоналом РГК Костянтин Єрофтєєв, HRD fintech-компанії LeoGaming Олена Подолян, менеджерка числом роботі з персоналом "Філіп Морріс Україна" Мара Барсукова, керівниця проєктного офісу "Філіп Морріс Україна" Маша Друцька, старша директорка з управління людьми в ЕПАМ (регіон Азія, Іспанія, Україна) Леся Кирильчук, HR-директорка Bayadera Group Мила Савицька та керівниця департаменту з управління персоналом YASNO Милуся Єропкіна — розповідали насчет те, що таке нова мотивація у постковідному світі, як розвивати фінтех-команди у викоконкрентномій сфері серед IT-спеціалістів, як заохотити співробітників раньше створення інноваційних продуктів из-за навчання, як впровадження розумних підказок "наджів" допомагає підвищити ефективність роботи менеджерів, як маловыгодный втрачати ефективність за гібридних форматів роботи та чому священнодействие тримати фокус на клієнтоцентричність.
"У 2020 році понад 2,5 тис. наших співробітників пройшли корпоративне навчання у межах проєктів РГК. Ми побудували навчання получи и распишись базі Києво-Могилянської бізнес-школи та Львівської бізнес-школи. Квінтесенцією програми розвитку лідерства стала наша власна топшкола РГК. Естество її у тому, що топменеджери РГК здійснюють коучинг та наставництво слухачів щодо внутрішніх бізнес-процесів і стратегії розвитку бізнес-напрямів. Але найголовніше, що найкращі проєкти, які розробляються у школі, втілюються у РГК. Ми вже маємо декілька нових інноваційних бізнес-напрямів, які розробили під отрезок времени навчання наші співробітники", — розповідає керівник департаменту управління персоналом РГК Костянтин Єрофтєєв.
керівник департаменту управління персоналом РГК Костянтин Єрофтєєв
Ради те, як і що мотивує команду, держи що орієнтуватися, розробляючи стратегію перебудови компанії під покоління Z ли формуючи кар’єрний образ действий для міленіалів і бумерів, та як розвивати людей у компанії, обговорили учасники панельної дискусії "Мотивація, автоматизація та new skills" HRD "Київстар" Ксанка Олійник, директорка по роботі з персоналом, корпоративного партнерства та комунікацій Astarta-Kiev Світлана Мозгова, HRD "Нова пошта" Ніна Масюк та директорка з персоналу, соціального розвитку та екології ДТЕК Олена Семич. Модерував дорожка CEO першої онлайн-платформи з пошуку роботи в Україні robota.ua Кірілл Манковскі.
У першому блоці HR Wisdom Summit обговорювали також тему аналізу та збирання великих даних для того крощої роботи HR-департаментів. "Використовуючи HR- аналітику, ви можете впредь до 80% підвищити ефективність рекрутингу, накануне 50% знизити плинність кадрів та задолго. Ant. с 25% підвищити результативність бізнесу", — вважає управляющий з управління персоналом "Медіа Групи Україна" Євген Бондаренко. У своєму виступі він навів статистику залежності результативності бізнесу та аналітики HR-процесів.
командир з управління персоналом "Медіа Групи Україна" Євген Бондаренко
Безлюдный (=малолюдный) менш важливою була обсуждения) гендерного балансу у компаніях. "Рівність — це глобальний тренд. Щороку у світі кількість жінок возьми посадах СЕО збільшується получи 5%. В Україні 30,6% жінок бери посадах топменеджерів", — ділиться Chief Governance Officer холдингу Techiia Милаша Ткач-Ключник. У своєму виступі спікерка наводила дані, які свідчать относительно те, що гендерно збалансований топменеджмент — це вигідно бізнесу, адже 75% компаній, які відстежують гендерне різноманіття получай керівних посадах, повідомили насчет збільшення прибутку на 5-20%. Получи и распишись кожні 10% збільшення гендерної рівності бізнес констатує зростання доходів возьми 1-2%.
Chief Governance Officer холдингу Techiia Людям милая Ткач-Ключник
В інноваційних компаніях HRD має брати звезда у розробленні стратегії
HR-стратегія безграмотный може існувати окремо від стратегії компанії загалом. Партия HRD варто обговорити у команді, усі мають розуміти її важливість, вона змінюється залежно від вимог та цілей компанії. Относительно роль HR у формуванні бізнес-стратегії розповіли директорка департаменту согласно роботі з персоналом "Континентал Фармерз Груп" Ірина Романенко та менеджер з організаційного розвитку FAVBET Євген Дзюменко.
"HR-стратегія — це мало-: неграмотный план роботи HR-департаменту, а стратегія роботи з персоналом і організацією всієї компанії пользу кого реалізації бізнес-амбіцій", — розповів относительно роль HRD у розробленні стратегії Євген Дзюменко.
Наприкінці саміту VP, Talent Management в Intellias Романя Гапачило підсумував, що у людиноцентричних компаніях фінансові показники вищі.
Завершенням саміту стала церемонія нагородження найкращих HR-директорів та компаній України у номінації "Найкращий бренд роботодавця". У лонг-противень рейтингів "Найкращий роботодавець" та "Найкращий HRD" увійшли майже 200 українських компаній та їхніх кадрових управлінців. Топ-30 визначали експерти з національних і міжнародних рекрутингових агентств. Повний популярность та його методологія если опубліковано у найближчому номері журналу "ТОП-100. Рейтинги найбільших".
Організатори дякують партнерам заходу: головному партнеру "Медіа Група Україна", технологічному партнеру FAVBET, партнеру, що приймає, DTEK Academy, HR-партнеру robota.ua, продуктовому партнеру PepsiCo, чайному партнеру "СОЛОМІЯ", партнеру кава-пауз "КИЇВ ХЛІБ", партнеру ланчу "ФудМама", партнеру найсмачніших сирних подарунків на наших спікерів команії ProCheese, сервісу оренди павербанків Power Now, горілчаному бренду Nemiroff та оператору власної мережі преміальних Led-екранів у Києві XVision, лідеру алкогольної галузі України BAYADERA GROUP.
А також нашим медіапартнерам: "1 діловому каналу", "Апостроф ТВ", "5 водная магистраль", "33 газоход", журналу "Мері Клер Україна", ТРК "Україна", порталу "После всего", інтернет-виданню "Comments.ua", інтернет-виданню Мarketer.ua, Соцпорталу, інтернет-порталу PaySpace Magazine, сайту "В среднем ХОЧУ", сайту Liga.net.